
INR18650-2S1P 7.2V 2000mAh
The INR18650-2S1P 7.2V 2000mAh Li-ion Battery Pack is engineered for vehicle tracking device requiring stable high-voltage output, long operating time, and reliable safety protection. Built with high-quality Samsung INR18650-20S cylindrical cells and an advanced BMS system, this battery pack delivers powerful, consistent energy performance for demanding industrial environments.
Designed for Vehicle Tracking Device Applications
This battery pack is optimized for:
- Vehicle Tracking
- IoT Monitor
- GPS Navigator
- Wireless System
- Logistic System
It ensures stable power output during acceleration, load movement, and continuous industrial operation.
Share This Products
Li-ion & Custom IoTs Battery Pack
- 7.2V/2000mAh/14.4Wh
- Adopted high temperature cells: Charging 0~50℃; Discharge -20~80℃
- BMS protection with NTC (10KΩ, B=3435)
- Available capacity: 2900mAh and 3400mAh
| ITEM | SPECIFICATION |
| Type | INR18650 Lithium-ion |
| Configuration | 2S1P |
| Nominal Voltage | 7.2V |
| Nominal Capacity | 2000mAh |
| Nominal Energy | 14.4Wh |
| Max. Charging Voltage | 8.4V |
| Fast Charge Current | 1.0C@25℃ |
| Discharge End of Voltage | 5.0V (2.50V/cell) |
| Max. Continuous Discharge | 2.0C @25℃ |
| Operation Charge Temp. Range | Charge 0℃~ 50 ℃ |
| Operation Discharge Temp. Range | Discharge -20℃~ 80 ℃ |
| Cycle Life | 500 cycles ≥60% Rated capacity ( 0.5C/0.5C) |
| Enclosure | PVC shrinking |
| Connector | JST connector |
| Dimension | L37 x W 19.2 x H66.5 mm |
| NTC | 10KΩ, B=3435 |
| BMS | Dual protection including OV, UV, OC, SCC |
OEM/ODM
Hypercell offers full customization for various IoTs battery projects:
- Capacity adjustment
- Voltage configuration
- Connector type
- Communication protocol
- Housing material
- Branding & labeling
- Smart battery monitoring integration
Our engineering team works closely with clients to optimize battery size, weight and runtime.
Certifications & Compliance
- IEC 62133, UL, PSE, KC, BSMI, BIS, 3C
- CE, FCC, EMC
- RoHS, (EU)2023/1542
- UN38.3 Transportation Certified
- DG packaging and export-ready documentation
Export-ready packaging and documentation available.
Powering Tomorrow’s Devices Across Industries
01
Industrial Applications
Animam nemo paucis crudelissime multaque in communis respectum quaedam, culpa novembris arcui.
02
Medical Devices
Zelose arcu uantum perennitatem incuriam id utramque decembris bonorum, ipsum excindere proin.
03
IoT Devices
Verius pede quovis confoederati dominium id odoratus decembris honorem, natus competens autem.
Shenzhen Hypercell Co., Ltd.
Professional Lithium Battery Manufacturer & Solution Provider







